ATA

Back to Article
Back to Article

ATA

Brendan Burns, News Editor

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






1. How much does it cost to keep the school running per day?
It costs about $116,000 a day.

2. Should there be an 8-period day run?
Yes, but it comes at a great cost and a lot of planning.

3. How can we have a new t.v. when there is a leaking roof and other maintenance?
With the t.v.’s most times we recieve them from donaters such as parents or even budgets we have in the building. As for maintance, most cases those situations are fixed during the time that no students are at the school, so it’s hard to plan around that. The job will get done regardless.

4. What are your plans for Valentine’s day?
On Valentines day I will be here working. I have Menta training and then will go out to dinner after that.

Print Friendly, PDF & Email